29 sierpnia 2010

Honoriusz Balzac, "Eugenia Grandet"

Blaski i nędze "Eugenii Grandet"
"Balzakiana" Jacka Dehnela zainspirowały mnie do zapoznania się z twórczością autora „Komedii ludzkiej”. W tym celu pomknęłam rączo niczym strzała Robin Hooda do osiedlowej biblioteki. Półka z dziełami francuskiego pisarza uginała się pod ciężarem licznych tomów, co uzmysłowiło mi, że raczej nie mam do czynienia z powieściami rozchwytywanymi przez czytelników. Z tą gorzką refleksją oraz „Eugenią Grandet” w torbie udałam się do domu.

Powieść przeczytałam szybko. Towarzyszyły mi mieszane uczucia. Tematem "Eugenii Grandet" jest destrukcyjny wpływ pieniądza na psychikę człowieka i jego relacje z najbliższymi. Diagnoza Balzaka jest pesymistyczna – to zjawisko powszechne, autor mówi wręcz o „wolnomularstwie namiętności”[1]. Dobra materialne postawione zostały na piedestał, a uczucia i wartości najprostsze (przyjaźń, miłość, empatia) nie odgrywają najmniejszej roli: „Powiedzieć: „Straciłeś ojca”, to było nic – ojcowie umierają przed dziećmi. Ale powiedzieć: „Nie masz grosza!” – wszystkie nieszczęścia ziemi mieściły się w tych słowach." [2]

Miłośnikom dziewiętnastowiecznej klasyki "Eugenia Grandet" sprawi dużo satysfakcji. Ostrze satyry połyskuje chłodno. Autor dystansuje się wobec opisywanego świata z sarkazmem - "ironia jest podstawą charakteru Opatrzności” [3]. Bohaterowie są pełnokrwiści niczym befsztyki. Balzac drobiazgowo i sugestywnie odmalowuje ówczesne życie codzienne i obyczaje w prowincjonalnym miasteczku.

Podziwiałam stylistyczną wirtuozerię francuskiego pisarza (i polskiego tłumacza!) – już pierwsze zdanie rytmicznie kołysze i rozpala ciekawość czytelnika: "Istnieją w niektórych miastach prowincjonalnych domy, których widok rodzi melancholię podobną tej, jaką budzą najposępniejsze klasztory, najbardziej jednostajne stepy lub najsmutniejsze ruiny"[4]. Uczciwość nakazuje dodać, że zdarzają się też fragmenty nieco trącące naftaliną i pełne egzaltacji: "Eugenia była jeszcze na owym brzegu życia, gdzie kwitną dziecięce złudzenia, gdzie zrywa się stokrocie z rozkoszą później nieznaną.”[5]

Jest jednak pewne „ale”. Mnie w tym wszystkim brakuje głębi, podwójnego dna, czegoś nieuchwytnego, co odróżnia książkę przeciętną od arcydzieła. Moim zdaniem w Balzaku jest więcej sprawnego rzemieślnika niż natchnionego artysty. Fabuła wydała mi się też dość przewidywalna - już w momencie, gdy fircykowaty kuzyn Karol wkracza do salonu państwa Grandet nie trzeba być Sybillą, by odgadnąć następstwa tego wydarzenia.

Wybaczcie brak okładki w tej recenzji, ale nie sądzę, by epatowanie Was pustym płóciennym prostokątem w kolorze granatowym, miało większy sens. A tak właśnie wygląda edycja, którą wypożyczyłam. Książka została wydana w 1954, co nadaje jej specyficznego uroku. Opatrzono ją posłowiem polskiego redaktora, z cytatem z „Manifestu komunistycznego”. W posłowiu do "Eugenii Grandet" jest mowa o walce klas i destrukcyjnej roli burżuazji. Nie odmówię sobie przyjemności przytoczenia płomiennego fragmentu: "I dopiero w sto lat później prawie, w dalekim kraju, o którym zapewne sam Grandet nic dokładnie nie wiedział, złamie tę zasadę rewolucja, która, gdziekolwiek potem nastąpi, nigdy już tam odtąd nie pozwala odradzać się dramatowi Eugenii” [6].

Tym optymistycznym akcentem powinnam zakończyć, ale dodam jeszcze, że po lekturze "Eugenii Grandet" doszłam do wniosku, że pastisz Dehnela w "Balzakianach" jest wyśmienity i w większym stopniu go doceniłam.
____________________
[1] Honoriusz Balzac, „Eugenia Grandet”, tłum. T. Żeleński (Boy), Spółdzielnia Wydawnicza "Czytelnik", 1954, s. 13.
[2] Tamże, s. 90-91.
[3] Tamże, s. 31.
[4] Tamże, s. 5.
[5] Tamże, s. 70.
[6] Tamże, s.235.

Moja ocena: 4

10 komentarzy:

 1. To świetnie, jeśli współczesna literatura inspiruje do odkrywania literatury dziewiętnastowiecznej.
  Ostatnio chodzi za mną Balzak.

  Interesujące spostrzeżenia, zwłaszcza to: "Moim zdaniem w Balzaku jest więcej sprawnego rzemieślnika niż natchnionego artysty."
  Czasami to właśnie rzemiosło, a nie natchnienie (będące ulotnym, eterycznym i często nieuchwytnym zjawiskiem) decyduje o "arcydzielności", chociaż - oczywiście - każdy czytelnik ma swój własny, indywidualny "kanon".
  Odnośnie posłowia: ot, symptom czasów, w jakich Polacy żyli ; )

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. jak to dobrze, ze zostalas zainspirowana do pzreczytania balzaka! zawsze mówilam mojemu dziecku, ze go zle ucza w szwedzkiej szkole, bo nie czytaja balzaka, a balzak to ojciec i mistrz powiesci. mnie tam te "stokrotki" i inne takie boízmy kreca - ale wychowalam sie czesciowo na jakis zakurzonych pzredwojennych wydaniach
  ja tam uwazam, ze balzac j lepszy od prousta...

  OdpowiedzUsuń
 3. Również za trafne uważam Twoje spostrzeżenie, że Balzac to rzemieślnik. Tak właśnie to czuję. "Eugenię" czytałam w liceum jako lekturę i raczej nie pielęgnuję ciepłych wspomnieć związanych z jej lekturą.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja znajomość Balzaka niestety ogranicza się tylko do "Ojca Goriot"; był taki czas, że czytałam lit. francuską dużo i chętnie, ale głównie były to przygodówki takie jak Hrabia Monte Christo czy Trzej Muszkieterzy - oczywiście Dumas uwielbiam, podobnież jak innego znanego fr. twórce - Hugo. Może dam się skusić tej jesieni na coś Balzaca. Dojrzałam dzisiaj przelotnie, że ruszyło nowe wyzwanie, właśnie dotyczące klasyki :)

  Pozdrawiam ciepło i serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Eugenia Grandet" nie należy chyba do najlepszych dzieł Balzaca, chociażby "Jszczur" jest już ciekawszy.
  Boy o nim bardzo ładnie pisze, właściwie ciekawsze jest czytanie zdań Boya na temat Balzaca, niż jego książki same w sobie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja tak jak Basia, w szkole czytałam "Ojca Goriot" i preferowałam Dumasa.
  Aż dziw, że biblioteka przechowuje tak stare wydania, bo znam takie, które pozbywają się nieczytanych przez trzy lata z rzędu - wielka szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam jeszcze żadnej powieści Balzaca! Liceum nie wymogło tego na mnie, a potem to już inne rzeczy są człowiekowi w głowie ;)
  Tej wiosny zabrałam się za jeden tom (bo zebrałam ich kilka w celu zmiany tego smutnego stanu rzeczy), jednak przypadło to na okres tzw. kryzysu czytelniczego i książka wylądowała na powrót na półce :/ Zatem wszystko przede mną...

  Dobrze, że przypominasz o starych tytułach i klasykach :)

  OdpowiedzUsuń
 8. SERDECZNIE ZAPRASZAM DO LEKTURY ESEJU O BALZAKU

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Bohaterowie są pełnokrwiści niczym befsztyki... :-)) Coś w tym jest.:) A ja bym Balzaka nie dyskredytowała. Styl jest symptomem tamtej epoki, egzaltacja również. Pewnie i samo tłumaczenie jest już nieco anachroniczne. Rzemieślnikiem był Balzak bez wątpienia: napisać tyle powieści!!! Ale to dobre, często genialne rzemiosło. Wystarczy choćby wspomnieć Kostylewa z "Innego świata" i jego przebudzenie po lekturze książek Balzaka czy film "Balzak i mała Chinka".
  Lirael, pozdrawiam ciepło. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. ~ owarinaiyume
  Ciekawa jestem Twoich wrażeń, jeśli sięgniesz po Balzaka.

  ~ blog sygrydy dumnej
  Co do wyższości Balzaka nad Proustem - hmmm... Tu bym miała wątpliwości.

  ~ Inez
  Ja z kolei dość posępnie z czasów licealnych wspominam "Ojca Goriot"...

  ~ Barbara Silver
  Balzak dobrze komponuje się z jesienną aura i kubkiem gorącej herbaty (pamiętam o Twoich krytycznych uwagach o kawie!), tak więc polecam. :)

  ~ liritio
  To bardzo ciekawe, będę musiała dotrzeć do opinii Boya o Balzaku! A "Jaszczura" postaram się upolować! :)

  ~ nutta
  Też byłam zaskoczona leciwym wydaniem, raczej takich książek się nie spotyka w osiedlowej bibliotece. Miałam więc szczęście i przyjemność zapoznania się z odkrywczym posłowiem ;)

  ~ maiooffka
  Gdyby nie Dehnel, przypuszczalnie nie skusiłabym się na Balzaka. Ciekawa jestem, jak Tobie się spodoba.

  ~ PAMIĘTNIK SKLEROTYKA
  Za zaproszenie dziękuję, chętnie skorzystam. :)

  ~ Jolanta
  Niestety, wydaje mi się, że w przypadku Balzaka imponująca liczba powieści nie szła w parze z jakością. Absolutnie go nie przekreślam, ma wiele zalet. chwilowo jednak potrzebuję odpoczynku :)
  Ja też bardzo serdecznie cię pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń