25 stycznia 2014

„Obok siebie, ale osobno” (Georges Simenon, „Kot”)

„Obok siebie, ale osobno”
Małgorzata i Emil Bouin pobrali się, kiedy byli po sześćdziesiątce. Ich małżeństwo trwa od ośmiu lat, ale teraz już w ogóle ze sobą nie rozmawiają. Wciąż milczą, ewentualnie piszą osobliwe karteczki, na których najczęściej pojawia się tylko jeden wyraz. Znają się doskonale i bez słów chciwie czytają w swoich pozach, minach, spojrzeniach.

Już na samym początku domyślamy się, że jesteśmy świadkami dziwnego pojedynku: „Obserwowali się nawzajem. Nie musieli wcale na siebie patrzeć. Od lat obserwowali się tak właśnie, wprowadzając do gry coraz to nowe pomysły.”[1] Między Małgorzatą a Emilem toczy się nieustanna walka, którą autor porównuje do partii warcabów i nazywa „codzienną komedią”. Dzieje ich zagmatwanych relacji przeczytałam z dużymi emocjami, a chwilami doprowadzali mnie wręcz do pasji.

Historia ekscentrycznej pary siedemdziesięciolatków w formie psychodramy, w której każde drgnienie powieki coś znaczy? Obawiam się, że w tym momencie wiele osób zręcznym ruchem wrzuca Kota Georgesa Simenona do wirtualnej przegródki z napisem „za żadne skarby świata”. Wielka szkoda, bo to wyśmienita ksiązka. Zaskoczyła mnie informacja, że powstała w dwa tygodnie, na przełomie września i października 1966 r., a dorobek autora liczył już wtedy około dwieście (!) pozycji, głównie kryminałów. Tymczasem Kot sprawia wrażenie powieści świeżej, wnikliwie przemyślanej i zaplanowanej w drobnych szczegółach.

Chociaż bohaterowie Simenona żyją „obok siebie, ale osobno, drażniąc się nawza­jem każdym gestem, każdą intonacją.”[2], Kot jest przejmującą opowieścią o miłości, która z biegiem czasu staje się nawykiem, ale namiętności wcale nie gasną, o nie! Nawet we wrogiej ciszy. Zresztą zastanawiam się, czy miłość to odpowiednie określenie dla skomplikowanego, przedziwnego układu między Małgorzatą a Emilem. Mimo pretensji i zapiekłej złości obydwoje są od siebie chorobliwie  uzależnieni. Tak bardzo, że nie straszne im upokorzenia i absurdalnie śmieszne sytuacje. Miałam wrażenie, że autor był wyraźnie zafascynowany egzystencjalizmem: mimo dobrych intencji bliscy sobie ludzie boleśnie się nawzajem kaleczą. I nie tylko siebie.

W krótkiej powieści Simenona uderza przede wszystkim finezyjna, koronkowa wręcz psychologia postaci. Nie sposób ich zapomnieć. Pisarz odważnie nurkuje w meandrach osobowości swoich bohaterów, nawet w tych mrocznych i skrzętnie ukrywanych. Tragikomedia rozgrywa się w obrębie domowego czworokąta: mąż, żona, kot, papuga. Proszę, nie nabierzcie się tylko na infantylną okładkę i wyciszony ton narracji, bo czeka Was sporo okrucieństwa.

Scena z adaptacji filmowej Kota. [Źródło]
Czytając powieść Simenona, wielokrotnie myślałam, że to świetny materiał na film. Tymczasem okazało się, że w 1971 roku powstała adaptacja, w dodatku w gwiazdorskiej obsadzie: Emila zagrał Jean Gabin, natomiast Małgorzatę Simone Signoret, która według mnie nie do końca pasuje do delikatnej, eterycznej pani Bouin.

Gdyby nie ciekawe recenzje Rr-odkowej (Książkowo Dolne) i Karoliny (Książki z mojej półki), wątpię, czy ta niepozorna książka przykułaby moją uwagę, więc bardzo dziękuję!
___________
[1] Georges Simenon, Kot, tłum. Irena Szymańska, Państwowy Instytut Wydawniczy, 1976, s. 5.
[2] Tamże, s. 90.

Moja ocena: 5
Georges Simenon. [Źródło]

115 komentarzy:

 1. Podoba mi się. Bez panoramicznego tła, kameralnie, aż gęsto. Już papuga i kot wydają się "na dokładkę". Zapowiada się na pojedynek: charakterów, płci, czy po prostu dwojga odrębnych bytów. Strasznie trudno utrafić w punkt w tym ustalaniu bliskości i niezbędnego dystansu. A tu w dodatku czai się ojrucieństwo!

  Co do czasu pracy nad książką. Oczywiście, lubię rzeczy dopracowane i miło pomysleć, że ktoś poświęcił 10 lat, by stworzyć spójną, pełną całość. Ale też trochę mnie przerażają takie projekty i chcialabym trafiać na przykłady twórczej kumulacji energii. Jeśli iluminacja jest intensywna, to chyba da się rzecz napisać w dającym się ogarnąć wyobraźnią czasie. Dajmy na to: miesiąc. Brawo dla Simenona za dwa tygodnie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od emocji, zwłaszcza tych skrywanych, jest naprawdę gęsto. Aż trudno uwierzyć, że tyle uczuć mieści się na 143 stronach. Ciekawie to Simenon rozegrał. Mam zamiar bliżej się przyjrzeć jego twórczości, bo naprawdę psycholog i obserwator z niego wyśmienity. Podobno odmalowując dziwne relacje między Małgorzatą a Emilem, trochę wzorował się na swoich doświadczeniach z trudną, apodyktyczną matką. Bez względu na źródła tych inspiracji, wyszło naprawdę nieźle.
   Masz rację, że takie wieloletnie ślęczenie kończy się czasem kiepsko, ale ostatnio z rosnącą irytacją obserwuję różne przykłady literackiej nadproduktywności i kojarzą mi się trochę z brakiem szacunku dla czytelnika, ale na pewno często to sprawka wydawnictwa, które narzuca autorowi taki a nie inny rytm pracy.
   Simenon wykorzystał te dwa tygodnie do maksimum. :)

   Usuń
  2. 143 strony - to więcej niż dziesięć dziennie. No, to jest tempo! Podejrzewałam, że autopsja ma tu coś do powiedzenia. Obstawiałam doświadczenia małżeńskie. ;)

   Mam nadzieję, że papuga nie traci piórek a kot sierści. ;)

   Usuń
  3. To rzeczywiście jego tempo było bardzo dynamiczne! Machnąć ponad 10 stron maszynopisu w ciągu doby to moim zdaniem spore wyzwanie. Biorąc pod uwagę złość i niechęć między bohaterami "Kota", układy Simenona z mamą nie były najlepsze.
   Szczegółów a propos kota i papugi nie mogę zdradzić, bo to byłby spoiler do kwadratu, ale napomknę tylko, że straty były jeszcze dotkliwsze. :(

   Usuń
 2. Przypomniał mi się stary dowcip o małżonkach piszących sobie karteczki :)
  Książki i filmy, w których bohaterowie porozumiewają się półsłówkami i rzucają sobie znaczące spojrzenia w zasadzie u mnie są spalone w przedbiegach, chyba zbyt nieuważnie czytam/oglądam, żeby cokolwiek z tego zrozumieć. Natomiast Simenona mam na liście do przeczytania właśnie jako autora powieści współczesnych, bo Maigret mnie nie przekonał dawno temu. Miała być Wdowa Couderc, ale może i Kot się nada.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nie znam tego dowcipu. :( Teraz Emil i Małgorzata na pewno korzystaliby z tabletów i telefonów komórkowych. :)
   To nie są takie irytujące półsłówka, ale najlepiej będzie, jak się sam przekonasz. Naprawdę sprawnie napisana, trzymająca w napięciu powieść psychologiczna. W każdym razie Simenon bardzo mnie zaintrygował. Tylko niestety, wątki kocio-papuzie dość ponure. :(

   Usuń
  2. I zaznaczam, że nie chodzi o łańcuch pokarmowy. :)

   Usuń
  3. Dowcip znajdziesz tu: http://www.promedia.pl/humor.php?id=h23g, pierwszy od góry.
   Kot był żony, a papuga męża?
   Książkę już sobie zapisałem.

   Usuń
  4. :D Zaproponuję taki eksperyment z korespondencyjnym budzeniem mężowi, tylko u nas pora będzie wcześniejsza. :)
   Papuga żony, kot męża, miał na imię Józef.

   Usuń
  5. O, to nieoczywisty układ właścicielski. Zaintrygowałaś mnie, zakładam, że zwierzaki do siebie na kartkach nie pisały.

   Usuń
  6. Zwierzaki nie piszą. :) Natomiast pod pewnymi względami wykazują podobieństwo do właścicieli.

   Usuń
  7. Teraz to już w ogóle nie ma mowy, żebym nie przeczytał:)

   Usuń
  8. :) Uprzedzam, że będzie bolało, ale moim zdaniem warto.

   Usuń
  9. Szczerze mówiąc nijakich oznak gruboskórności nie zauważyłam . :)

   Usuń
  10. Dobrze dopracowana internetowa kreacja :D

   Usuń
  11. Jasssne. Pozwól, że postanę przy swoich domniemaniach. :)

   Usuń
 3. W pierwszej chwili pomyślałam, że kontynuujesz wątek kryminalny ;-). Opis nic mi nie mówił, dopiero kiedy zobaczyłam zdjęcie z adaptacji filmowej - błysk w głowie. Film wywołał we mnie tyle emocji, że chyba nie znajdę odwagi, by sięgnąć po książkę. Mocna rzecz, nie daje o sobie zapomnieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za jakiś czas wrócę do tematyki kryminalnej, ale tym razem będzie to książka z przymrużeniem oka. :)
   Widzę, że podobnie odebrałaś tę historię - we mnie wywołała coś w rodzaju rozdygotania i szczerze mówiąc nie wiem, czy w najbliższym czasie odważę się obejrzeć film, więc u mnie odwrotnie niż u Ciebie. :)

   Usuń
 4. "Kot" to jedna z tych książek, które pamięta się latami. I chociaż za jakiś czas pewnie zapomnę imiona głównych bohaterów, to z pewnością pamiętać będę klimat tej książki. Niezwykła historia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odebrałam ją bardzo podobnie i też jestem przekonana, że zostanie ze mną na długo. A czytając ją, wiele razy myślałam o tym, że naprawdę trzeba dużego talentu, żeby napisać tak krótką, pozornie prościutką opowieść, która w czytelniku wywołuje tyle silnych uczuć, i to rozmaitych, od złości po współczucie.
   Bardzo Ci dziękuję za ten koci trop. :) To był w moim przypadku strzał w dziesiątkę.

   Usuń
 5. Wyśmienita historia, zgadzam się :) Czytałam tę książkę około 4 lata temu, a wciąż pamiętam. Bardzo mądra, ciekawie napisana, choć też przewrotne powieść. Bohaterowie złościli mnie swoim dziecinnym zachowaniem i mściwością, a jednocześnie bardzo im współczułam, miałam wrażenie, że w głupi sposób marnują ostatnie lata swojego życia. Moim zdaniem układ między małżonkami to nie tyle miłość, co uzależnienie. Miałam wrażenie, że Emil kochał kota o wiele mocniej niż żonę.
  Czytałam też "Wdowę Courdec", ale nie wywarła ona na mnie tak wielkiego wrażenia jak opowieść o staruszkach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, to szkoda, że "Wdowa Courdec" słabsza, bo mam ją w planach. W ogóle Simenon to była do tej pory biała plama na mojej czytelniczej mapie. :) Czas nadrobić zaległości, z jego kryminałami włącznie.
   Bardzo słusznie nazwałaś tę opowieść przewrotną, to kwintesencja jej dość niezwykłego uroku.
   Uczuciowe zawiłości między Emilem a Małgorzatą to była chyba dość osobliwa miłość plus uzależnienie, ale też dziwna gra, która w sumie bardzo ich wciągnęła, była też lekarstwem na nudę i samotność.
   Muszę Ci powiedzieć, że zastanawiałam się nad tym, czy Ty czytałaś tę powieść i jak odebrałaś ten koci wątek, tak trochę a propos naszej dyskusji na temat Atwood.

   Usuń
  2. Koci wątek u Atwood oczywiście pamiętam. Ostatnio prześladuje mnie pech i na takie wątki natrafiam dosyć często. Przy okazji ostrzegam Cię przed wspomnieniami Julii Kłusek pt. "Za mało, by żyć". Koci wątek jest tam bardzo, bardzo mocno rozwinięty...
   "Wdowa Courdec" to dobra powieść, ale z niewiadomych powodów podobała mi się mniej niż "Kot". Duże wrażenie wywarła też "Śmierć Augusta". To opowieść o zachłanności i braku uczuć :)

   Usuń
  3. Tytuł "Za mało, by żyć" zwiastuje, że wątek koci został potraktowany dość brutalnie. Dzięki za ostrzeżenie, bo jeszcze nie pozbierałam się po śmierci łabędzia w "Pani majorowej". A wczoraj przeżyłam horror w podobnym stylu: zaczęłam czytać książkę "How to Eat a Small Country" Amy Finley, która zapowiadana była jako zabawna, ciepła, pełna kulinariów opowieść o podróży po Francji, tymczasem pierwszy rozdział mnie poraził - jest to detaliczna, pełna szczegółów technicznych relacja o tym, jak autorka z mężem własnoręcznie zabijają królika, żeby przyrządzić tradycyjną burgundzką potrawę potrawę, lapin a la moutarde. Natychmiast przestałam czytać i też ostrzegam, książka wybitnie dla koneserów. :(
   "Kot" wysoko podniósł poprzeczkę, "Wdowa..." była bez szans. :)

   Usuń
 6. W moim przypadku możesz porzucić obawy przed wyrzuceniem książeczki do lamusa. pamiętam recenzję u Karoliny, już wtedy rozbudził się mój apetyt i myślę, że to dzięki niej sięgnęłam po Simeona. Potem jednak, jak to bywa w natłoku zajęć i deficycie czasu książeczka mi gdzieś umknęła. Teraz przeczytawszy twój wpis po raz kolejny chciałam dokonać spiesznego zakupu, jednakże rozsądek podpowiedział, aby najpierw zajrzeć do zasobów biblioteki i znalazłam :). Lubię książki pisane emocjami. Swoją drogą decyzja o małżeństwie po sześćdziesiątce wydaje mi się bardzo bardzo odważną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też lubuję się w buszowaniu po lamusie i uwielbiam przypadkowe odkrycia, ale czasem trafiają się wskazówki, z których warto skorzystać - tak było w moim przypadku z notkami u RR-odkowej i Karoliny. I o ile dobrze pamiętam "Kot" dość bezceremonialnie przepchnął się w kolejce do czytania i jednym susem przeskoczył hałdę. :) Poza ciekawą warstwą psychologiczną dla Ciebie sporą atrakcją mogą być realia francuskie i paryskie. Nie ma ich aż tak dużo, bo priorytetem dla Simenona jest to, co dzieje się między bohaterami, ale na przykład dla mnie były ciekawe.
   Poznajemy motywy, którymi kierowali się Małgorzata i Emil, podejmując decyzję o ślubie i nie były to bynajmniej miłosne wzloty, tylko przyczyny dość racjonalne, ale pewnych rzeczy nie byli w stanie przewidzieć.

   Usuń
 7. Myślę, że Signoret i Gabin zostali idealnie dobrani. Filmu nie znam, książkę tylko we fragmentach, ale gęstą atmosferę dało się wyczuć. To ciekawe, jak Simenon potrafi budować napięcie, pisząc, na oko - ot, tak sobie.;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W kwestii Gabina zgoda stuprocentowa, natomiast będę się upierać, że S. Signoret i Małgorzata to dwa różne światy. :) Zaznaczam, że bardzo cenię jej talent aktorski, ale według mnie pani Bouin powinna być bardziej subtelna, trochę infantylna, tymczasem już na zdjęciu śniadaniowym widać, że Małgorzata filmowa nie pozwoli sobie w kaszę dmuchać. :)
   Napięcie rzeczywiście niezwykłe, a historia opowiedziana tak lekko, sprawnie, że zupełnie zapominamy o autorze, skupiamy całą uwagę na bohaterach. Coś takiego nieczęsto się zdarza.

   Usuń
  2. Na zdjęciu widać zołzę, fakt.;( Zwisający z ust papieros robi niesamowite wrażenie.
   Wydaje mi się, że Simenon miał dopracowany styl - znam dwie inne jego książki i w obu podobnie, od niechcenia, buduje napięcie. Więcej w nich psychologii niż zbrodni, co b. mi odpowiada.

   Usuń
  3. Małgorzata nie była aniołkiem, ale wydaje mi się, że jedną z atrakcji powieści jest kontrast między tym, jakie robi wrażenie, a jaka jest naprawdę. Obawiam się, że mina i wygląd Signoret sprawiają, że te różnice się trochę zacierają. Ale to tylko takie moje zgadywanki. Może kiedyś odważę się obejrzeć film. :)
   Mam kryminał Simenona (z wariatką w tytule), więc wkrótce przekonam się, jak się sprawdza w roli autora powieści detektywistycznych, ale przeczucia są dobre. :)

   Usuń
 8. O, jaka ciekawa książeczka. I nawet Małgorzatę tam znajdę:) A po zdaniu o drgnieniu powieki poczułam się najbardziej zaintrygowana, więc zaskoczyło mnie Twoje przypuszczenie, że można w tym momencie z potencjalnej lektury zrezygnować;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mnie również "Kot" bardzo się podobał (i też nabrałam na niego apetytu z powodu jednej z recenzji, aż poszukałam sobie tej książki na Allegro). Simenona znam doskonale z kryminałów (większość jest bardzo dobra lub nawet więcej niż bardzo dobra), natomiast z innych gatunków - nie. A mam gdzieś w kartonach jego - nieczytanego jeszcze - "Premiera"...
  "Kot" robi wrażenie, zdecydowanie. Przerażające, w jak rozmaity, pomysłowy, wręcz wyrafinowany sposób ludzie potrafią się nienawidzić i to sobie okazywać...

  OdpowiedzUsuń
 10. Psychodrama z milczącym małżeństwem, kotem i papugą! Toż musi być arcydzieło! Od razu biorę się za poszukiwania:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Od lat usiłuję trafić na tego "Kota" w wersji filmowej, ale bez skutku... w dzieciństwie chyba w tiwiszu oglądałam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Oglądałam film, książki nie czytałam, az do teraz, kiedy ściagnęłam go sobie na czytnik.
  A film jest na chomiku, tu adres:
  http://chomikuj.pl/matimat17/FILMY+AVI/Aktorzy/JEAN+GABIN/1971+KOT+%28Jean+Gabin*2c+Simone+Signoret%29+%28Napisy+PL%29,1565306217.avi%28video%29

  S.Signoret i J.Gabin - takiego duetu ze świecą dzis szukać.

  OdpowiedzUsuń
 13. slucham wlasnie yvesa montanda - czyli wyszlaby mi powiesc w wydaniu dzwikeowym;-) kot w tytule brzmi zdecydowanie zachecajaco! choc nie wiedzialam, ze simenon pisal cos wiecej niz maigreta - jak to dobrze, ze istnieja zaprzyjaznione blogi!

  ksiazki nie czytalam, ale tak sobie mysle, ze wiele zwiazków zamienia sie w przepychanke i ze problem wladzy moze byc kluczowy. pewnie latwiej bywa, jesli mozna sobie podzielic obszary wladzy - ale ludzie sie zmieniaja, rzeczy dzieja i równowaga sie wtedy chwieje. po szesciesiatce to ludzie juz wiedza kim sa - i kim na pewno nie chca sie stac. mam wpracy emeryta, kt wlasnie w piatek stwierdzil: kobiety przed szesciesiatka sa nic nie warte! fajnie, ze j na co czekac...

  pozdr serdecznie \ m

  OdpowiedzUsuń
 14. Simone Signoret to jedna z najpiekniejszych aktorek, szkoda że nieciekawie się starzała, w tym filmie już tylko przebijała dawna uroda, ale polecam jej wczesniejsze filmy bo jest na co popatrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 15. Pewnie nie bierzesz udziału w takich zabawach, pytania są o czytaniu, może się skusisz... http://annybloog.wordpress.com/2014/02/13/68-pytania-i-odpowiedzi-przynajmniej-niektore/

  OdpowiedzUsuń
 16. "Kota" miałam kiedyś wypożyczonego (Mama czytała), ale mi jakoś umknął. Widzę, że to duży błąd!
  Lirael, gdzie Ty się podziałaś???!!! Wracaj!

  OdpowiedzUsuń
 17. "Historia ekscentrycznej pary siedemdziesięciolatków w formie psychodramy, w której każde drgnienie powieki coś znaczy? Obawiam się, że w tym momencie wiele osób zręcznym ruchem wrzuca Kota Georgesa Simenona do wirtualnej przegródki z napisem <>." - ojej, to był właśnie ten moment, kiedy otworzyłam "lubimy czytać", żeby dodać do listy książek do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 18. O, KIK. Kiedy mam ochotę na coś nowego i dobrego zarazem, sięgam po książkę z tej serii. Wiele z nich już znam, ale wciąż nie wszystkie, "Kot" również dopiero przede mną.
  No i wiesz, słowa "historia ekscentrycznej pary siedemdziesięciolatków w formie psychodramy, w której każde drgnienie powieki coś znaczy" bardzo zachęcają (przejrzawszy komentarze, widzę, że nie tylko mnie).
  Nowy szablon, zdaje się? Ciekawa ta grafika obok tytułu, podoba mi się. :)
  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 19. Niemowo- odezwij się :) bo brakuje mi ciebie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Lirael, mam nadzieję, że u Ciebie wszystko w porządku i spędzasz właśnie wspaniałe chwile z dala od blogosfery. Czekam niecierpliwie na Twój powrót:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Sprawdziłam, dwa lata temu nie było cię od kwietnia do sierpnia, rok temu od czerwca do sierpnia - jest szansa na powrót? i ja mam nadzieję, że to tylko chwilowa separacja lub blogowstręt.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja to bym ją własnie bardzo chętnie przeczytała, bo lubię książki nietypowe. I lubię postacie ciekawe pod kątem psychologicznym... :)
  Pozdrawiam,
  Sol

  OdpowiedzUsuń
 23. Gdzie Ty się podziewasz?

  OdpowiedzUsuń
 24. Czasami zamyka się jedne drzwi, aby otworzyć inne. Już czas.

  OdpowiedzUsuń
 25. Lirael, wrócisz? Wróć :)

  OdpowiedzUsuń
 26. O proszę, nie miałem pojęcia, że Simenon pojawił się w KIKu. Ja poznałem tego autora za sprawą Nowego Kanonu, znakomitej serii wydawnictwa W.A.B. - "Wdowa Couderc" oraz "Paryski ekspres" to ogromnie intrygujące lektury. Co do czasu powstawania powieści, to ten autor tak miał - lubił pisać szybko, bardzo szybko. Wyczytałem gdzieś, że zanim zabierał się do płodzenia kolejnego dzieła, wysyłał całą rodzinę do lekarza, tak, żeby w trakcie pracy nikt ani nic mu nie przeszkadzało - raz oderwany od pisania często nie był w stanie dokończyć danego utworu :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Hej, dziewczyno, co z Tobą???

  OdpowiedzUsuń
 28. W sumie wiele bym dała by przeczytać jakąś książkę, kóra nie jest branżowa. Obecnie opracowuję do firmy plan jak zrobić przekształcenie spółek i nie czytam nic oprócz raportów, analiz i innych sprawozdań. Czekam aż skończymy ten projekt i chce chwycić za jakąś normalną książkę.

  OdpowiedzUsuń
 29. Och, jakoś tu pusto się zrobiło... i trochę tęskno... :(

  OdpowiedzUsuń
 30. Czy będą posty nowe?

  OdpowiedzUsuń
 31. Szczęśliwego nowego, Lirael :*

  OdpowiedzUsuń
 32. Kenali Jenis Permainan Ayam Bangkok Dari Sumber Terpercaya hanya di disini.
  Informasi sabung ayam lainnya di :
  www.sateayam.co
  https://instalytic.wordpress.com/2018/06/16/mengenal-karakteristik-dan-sifat-ayam-peruvian/

  OdpowiedzUsuń
 33. I'm appreciate your writing skill. Please keep on working hard. Thanks

  OdpowiedzUsuń
 34. Situs Streaming Dan Dowmload Movie Subtitle Indonesia Gratis Disini Kayanonton.com

  OdpowiedzUsuń
 35. Ingin deposit tapi rekening sedang bermasalah? Jangan khawatir..kami ada solusinya...
  Deposit via PULSA kini bisa anda nikmati..Proses cepat dan tidak ribet...

  Dapatkan Deposit dengan rate potongan terendah untuk Telkomsel, AXIS dan XL..

  DEPOSIT VIA TELKOMSEL

  DEPOSIT VIA XL

  DEPOSIT VIA AXIS

  Mudah bukan??? Tunggu apa lagi..Segera bergabung dengan kami sekarang juga..

  Daftar Poker Deposit PULSA ==>> Disini Gratiss <<==

  Hubungi Kami Secepatnya Di :
  LINE : Donaco.poker
  WHATSAPP : +6281333555662

  OdpowiedzUsuń
 36. Really this is awesome and very helpful to me thank you very much to shear this post…
  clipping path

  OdpowiedzUsuń
 37. Swietna książka, na pewno kiedys przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 38. I feel very thankful that I could read that awesome article. Thanks for sharing. Keep posting.
  We also provide hotmail & yahoo customer care services in USA & Canada. Feel free to
  Hotmail Help Guide
  Contact yahoo help

  OdpowiedzUsuń
 39. NAGAQQ: AGEN BANDARQ BANDARQ ONLINE ADUQ ONLINE DOMINOQQ TERBAIK

  Yang Merupakan AGEN BANDARQ, Domino 99, Dan Bandar Poker Online Terpercaya di asia hadir untuk anda semua dengan permainan permainan menarik dan bonus menarik untuk anda semua

  Bonus yang diberikan NagaQQ :
  * Bonus rollingan 0.5%,setiap senin di bagikannya
  * Bonus Refferal 10% + 10%,seumur hidup
  * Bonus Jackpot, yang dapat anda dapatkan dengan mudah
  * Minimal Depo 15.000
  * Minimal WD 20.000
  *Meyediakan Deposit pulsa XL & SIMPATI

  Memegang Gelar atau title sebagai QQ Online Terbaik di masanya

  9 Games Yang di Hadirkan NagaQQ :
  * Poker Online
  * BandarQ
  * Domino99
  * Bandar Poker
  * Bandar66
  * Sakong
  * Capsa Susun
  * AduQ
  * Perang Bacarrat (New Game)


  Info Lebih lanjut Kunjungi :
  Website : NagaQQ
  Facebook : Facebook
  WHATSAPP : +855977509035
  Line : Cs_nagaQQ
  TELEGRAM :+855967014811

  BACA JUGA BLOGSPORT KAMI YANG LAIN:
  agen bandarq terbaik
  Winner NagaQQ
  Daftar NagaQQ
  AGEN POKER ONLINE
  https://situsjuditerpercayanagaqq.blogspot.com
  https://nagaqqnew.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
 40. Mau Dapatkan Uang Dengan Mudah...
  Yuk join bersama Rajabandarq Situs Bandarq, DominoQQ, Poker Online terbaik di asia dengan 9 game yang paling seru...

  Buruan Daftar Disini >>> Rajabandarq
  Klik Disini : Situs BandarQ
  Klik Disini : Poker Online

  Baca juga :

  - Blogger : 24berita harian
  - Blogger : Kisahselebindo
  - Blogger : myrenew22
  - Blogger : Panduan Bermain Game Judi Online

  OdpowiedzUsuń
 41. SUPER BIG PROMO DI SITUS SAHABAT KARTU
  =============================================
  Hai Teman - Teman Smuanya, Yang Hobi Bermain Judi Online
  Anda Merasa Capek, DEPOSIT Teruss..Tapi Tidak Pernah Withdraw ?
  =============================================
  Nikmati Seluruh Game Berkualitas & Raih Kemenangan Anda Di SAHABAT KARTU!!
  Game Yang di Hadirkan SAHABAT KARTU Yaitu :
  * Poker Online
  * BandarQ
  * Domino99
  * Bandar Sakong
  * Sakong
  * BANDAR66
  * AduQ
  * Sakong
  * Perang Baccarat
  ==========================================
  SPECIAL PROMO KHUSUS MEMBER SETIA SAHABAT KARTU
  - Minimal DP & WD Cuma Rp. 20.000
  - BONUS CASHBACK 0.5% ( Setiap Hari Senin )
  - REFERRAL 15% ( Seumur Hidup )
  - 100% NON ROBOT & 100% TANPA ADMIN BERMAIN
  - 100% GAMPANG MENANG
  - JACKPOT HARIAN HINGGA JUTA RUPIAH
  - MENERIMA DEPOSIT VIA PULSA XL DAN TSEL
  ======================================
  AKSES KAMI DI LINK RESMI :
  - sukakartu.com
  - sukakartu.org
  - sukakartu.info
  =====================
  * Livechat : SAHABAT KARTU
  * LINE : Cs_sahabatkartu
  * Whatsapp : +85581734028

  Sahabatkartu: Situs Poker Online, DominoQQ, Domino99, BandarQ Terpercaya

  OdpowiedzUsuń
 42. SAHABAT DOMINO Situs QQ Online, Agen Domino99 dan BandarQ Online Terbesar Di Asia
  sahabatdomino Memiliki Permainan Yang Mudah Dimainkan & 100% Mudah Menang Lohh..
  Cukup Dengan 1 USER ID Anda Bisa Bermain 9 GAME Berkualitas :
  * Poker
  * Domino99
  * AduQ
  * Capsa Susun
  * Sakong
  * Bandar Poker
  * BANDARQ ONLINE
  * BANDAR66 ONLINE
  * Perang Baccarat
  +++++++++++++++++++++++++++++++
  AKSES LINK ALTERNATIF TERBARU :
  - sdomino99.com
  - sdomino99.net
  - sdomino99.org
  - sdomino99.info
  +++++++++++++++++++++++++++++++
  Juga menerima deposit via PULSA TSEL dan XL dengan rate 0.85 ya bossku :)

  < Contact Us >
  Info Lebih Lanjut Hubungi :
  W.A : +855972468846
  Line : Cs_sahabatdomino

  Sahabatdomino : Situs QQ Online, Agen Domino99 dan BandarQ Online Terbesar Di Asia

  OdpowiedzUsuń
 43. MEJAQQ: AGEN JUDI POKER DOMINOQQ BANDARQ ONLINE TERBESAR DI ASIA

  Yang Merupakan Agen Judi Poker DominoQQ BandarQ Online Terbesar di Asia Hadir Untuk Anda Semua Dengan Games dan Bonus Yang Menarik!

  Bonus yang Kami Berikan di MEJAQQ :
  * Bonus Rollingan 0.5% Setiap Senin
  * Bonus Referral 10% + 10% Seumur Hidup (X-tra Untuk Para Pencari Bonus Referral di Indonesia)
  * Dan Masih Banyak Bonus Menarik Lainnya yang Bisa Anda Dapatkan di MEJAQQ!

  Buruan Kunjungi Sekarang Juga ^^

  9 Games Yang di Hadirkan MEJAQQ:
  *- POKER
  *- DOMINO QQ
  *- CAPSA SUSUN
  *- BANDAR POKER
  *- BANDAR Q
  *- BANDAR 66
  *- SAKONG
  *- ADU Q
  *- PERANG BACCARAT

  Info Lebih lanjut Kunjungi :
  Website : Mejalucky(.)org
  Line : Mejaqq_official
  WA 1 : +855975482150
  TELEGRAM : +85515620767

  Kunjungi Juga situs kami di :
  MEJAQQ
  MEJALUCKY
  BANDARQ ONLINE
  QQ ONLINE
  Informasi Terbaru

  OdpowiedzUsuń
 44. Slot Genting - Agen Slot Online Uang Asli

  ======PROMO=====
  BONUS WELCOME DEPOSIT 50%
  BONUS NEXT DEPOSIT 20%
  BONUS CASHBACK 5%

  =========================
  Minimal Deposit : Rp 10.000,-
  Minimal Withdraw : Rp 50.000,-
  Minimal Deposit Pulsa : Rp 15.000,-
  Proses Deposit dan Withdraw hanya 2 Menit

  ======HUBUNGI KAMI======
  Link Resmi – slotgenting
  Whatsapp +6285740170865
  LIVECHAT ONLINE 24/7
  FB : SlotGenting888

  OdpowiedzUsuń
 45. AGEN BOLA TERPERCAYA
  KAMUBET – SITUS JUDI BOLA, TOGEL ONLINE, DAN AGEN CASINO

  ======SPORTBOOK======
  - SBOBET | AFB88 | IBCBET -
  Minimal Bet Parlay : Rp 3.000
  Minimal Single Bet : Rp 10.000

  ======DISKON TOGEL======
  2D – 29.75% X 70
  3D – 59.50% X 400
  4D – 66.00% X 3000

  ======PROMO=====
  BONUS WELCOME DEPOSIT 50% SLOT GAMES
  BONUS NEXT DEPOSIT 10%
  BONUS ROLLINGAN CASINO 1%
  BONUS CASHBACK SLOT GAMES UP TO 5%
  BONUS CASHBACK SPORTBOOK 10%

  =========================
  Minimal Deposit : Rp 10.000
  Minimal Withdraw : Rp 50.000
  Minimal Deposit Pulsa : Rp. 15.000
  Proses Deposit dan Withdraw hanya 2 Menit

  ======HUBUNGI KAMI======
  Link : 178.128.120.230
  Whatsapp - +855882285275
  Instagram : @kamubet77
  Facebook : @kamubet888
  Twitter : @kamubet
  Line – Kamubet
  Wechat – Kamubet

  OdpowiedzUsuń
 46. Great post. Articles that have meaningful and insightful comments are more enjoyable, at least to me. It’s interesting to read what other people thought and how it relates to them or their clients, as their perspective could possibly help you in the future.


  Regards

  www.netflix.com/activate
  www.netflix.com/activate
  www.netflix.com/activate
  www.office.com/setup 2016
  www.office.com/setup
  microsoft365.com/setup
  www.office.com/setup
  www.office.com/setup
  microsoft365.com/setup

  OdpowiedzUsuń
 47. Garmin GPS device are as good as their software, and outdated software might lead to more trouble than providing the required assistance. You need to your Garmin GPS update at regular bases and have all the latest available downloads for your device on time. This will help you to make your travel memorable. If you miss having must these updates, then you might not know about the latest route changes for your upcoming journey. You can get your computer downloaded with the Garmin express application.

  OdpowiedzUsuń
 48. Most Garmin nuvi users own more than one specialized device to suit their lifestyle. If you are one of those who own multiple devices to aid your passion for sports activities. you do not want to be stuck at a dead-end because your device did not have the latest updates. The Garmin nuvi update also keeps rolling out latest maps and features through updates to improve user experience. Register for Garmin map update and stay worry-free to check any available update for your Garmin device.

  OdpowiedzUsuń
 49. FuboTv acquired further prominence owing to its increase in the number of TV channels. With a mix of live news, TV shows and sports, the streaming service captured. You can proceed with the fubotv connect on your iOS device. you need to do for choose fuboTv/Connect and enter the FuboTV in the search box. Users can also get 100+ channels with around 500 hours of cloud DVR storage.
  fubo.tv/Connect

  OdpowiedzUsuń
 50. Here we have providing the details related to the TAFE Assignment Help. Have a look once.

  OdpowiedzUsuń
 51. This is good example of content writing, you have done good job, and I am expecting more Good content writing from you. I have also something to share here. satta king has turned into a real brand to win more cash in only a brief span. Subsequently, individuals are so inquisitive to think about the procedure of the game. Here we have brought a few procedures that will help you in understanding the best approach to gain cash by the sattaking. Also find the fastest satta king result & chart online at Online Sattaking

  OdpowiedzUsuń
 52. It's great to be here with everyone, I have a lot of knowledge from what you share, to say thanks, the information and knowledge here helps me a lot.

  Read More:-

  Satta king

  Sattaking

  OdpowiedzUsuń
 53. office setup product key is a secured
  25 digit alphanumeric code series xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx.
  This activation key can be used summarily to install and activate
  the product with ease. One can effortlessly access more information
  about these product keys at office products today.


  Regards

  microsoft365.com/setup
  microsoft365.com/setup/family
  microsoft365.com/setup/personal
  microsoft365.com/setup/business
  microsoft365.com/setup
  microsoft365.com setup
  office.com/setup home & studend2019

  OdpowiedzUsuń
 54. I got too much interesting stuff on your blog. I guess I am not the only one having all the enjoyment here! Keep up the good work.
  havanese dogs for sale
  havanese puppy for sale

  OdpowiedzUsuń
 55. Seeking for the SPSS Assignment Help here is your solution. The complete details regarding the assignment help has been provided in the provide page, click the link and check the entire details.

  OdpowiedzUsuń
 56. I like your all post. You have done really good work. Thank you for the information you provide, it helped me a lot. I hope to have many more entries or entries or sor from you.

  OdpowiedzUsuń
 57. Great post. Articles that have meaningful and insightful comments are more enjoyable, at least to me. It’s interesting to read what other people thought and how it relates to them or their clients, as their perspective could possibly help you in the future.용인피쉬아로마
  가평피쉬아로마
  이천피쉬아로마
  일산피쉬아로마
  파주피쉬아로마
  평택피쉬아로마
  화성피쉬아로마

  OdpowiedzUsuń